
Łódź zagra Polskę lat międzywojennych
Category : Łódź w obiektywie kamery
W Łodzi ruszyły zdjęcia do amerykańsko-polskiego filmu „Music, War and Love” – opowieści o wielkiej romantycznej miłości, o przyjaźni na całe życie, o niesamowitej mocy drzemiącej w sztuce – zwłaszcza w muzyce, potrafiącej zbliżyć do siebie ludzi posiadających bardzo różne korzenie kulturowe, wyznających różne religie, pochodzących z różnych krajów.
Akcja „Music, War and Love” zaczyna się w 1931 roku w tętniącej wówczas życiem, wielokulturowej Łodzi, przenosi się potem do Niemiec i Londynu, a kończy się w 1949 roku w Nowym Yorku. Bohaterowie filmu to postaci fikcyjne będące syntezą pewnych losów Polaków z okresu lat trzydziestych i czterdziestych. Główni bohaterowie to obdarzony cudownym głosem Robert Pułaski oraz Rachel Rubin, skrzypaczka potrafiąca swoją grą poruszyć każde serce. Wojna wprawdzie
ich bardzo doświadczy i rozdzieli, ale na szczęście los da im drugą szansę…
Film pokaże pełną nadziei i radości atmosferę lat międzywojennych w Polsce, która dopiero co odzyskała wolność po ponad stu latach nieistnienia na mapie Europy. Ponieważ publiczność poza granicami Polski kojarzy nasz kraj najbardziej z traumatycznymi obrazami z okresu II wojny światowej, a potem z szarym okresem komunizmu, „Music, War and Love” ma szansę przyczynić się trochę do zmiany wizerunku Polski na świecie, pokazując kwitnącą w okresie międzywojennym Łódź, multi-kulturowość jej mieszkańców oraz ich tolerancję wobec inności.
Reżyserem filmu jest Martha Coolidge – pierwszy prezes w spódnicy Amerykańskich Związków Zawodowych Reżyserów (DGA). Wyreżyserowała takie kultowe filmy jak: „Historia Rose” z Laurą Dern, „Dziewczyna z doliny” z Nicolasem Cagem, „Ange” z Giną Davis, „Wschodząca gwiazda” z Halle Berry i Klausem Marią Brandauerem, komedia romantyczna „Książę i ja” oraz kultowe seriale – „Strefa mroku” i „Seks w wielkim mieście”.
W filmie zagrają międzynarodowe sławy z Ameryki, Australii i Anglii, nie zabraknie również polskich gwiazd. Będą to m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati i Maciej Zakościelny.
W dwóch wiodących rolach żeńskich wystąpią Adelaide Clemens (znana między innymi z filmu „Wielki Gatsby”) oraz Connie Nielsen (którą widzowie zapamiętali być może jako odtwórczynię głównej roli w „Gladiatorze”). W jednej z wiodących ról męskich wystąpi Stellan Skarsgard (ulubiony aktor Larsa von Triera).
Adaptację reżyserską scenariusza stworzył David S. Ward, który otrzymał Oscara za scenariusz do filmu „Żądło” (teraz już prawdziwy klasyk), a młodsi widzowie na pewno oglądali film, którego scenariusz współtworzył – „Bezsenność w Seattle”. Za kamerą stoi posiadający polskie korzenie Aleksander Gruszyński –
na co dzień żyjący w Los Angeles, za production design odpowiada – żyjący i tworzący również w Los Angeles – Marek Dobrowolski. Ze strony polskiej wspierają go scenografowie: Magdalena Dipont oraz Robert Czesak.
Na terenie Łodzi produkcję wspiera organizacyjnie Łódź Film Commission, EC1 Łódź – Miasto Kultury.